A hétvégén több pletyka is felröppent, amelyek szerint a Facebook anyavállalata, a Meta, fontolóra veheti, hogy leállítja szolgáltatásait az Európában az EU-s felhasználói adatok kezelésével kapcsolatos folyamatos jogi vita miatt.
A hírek a Meta legutóbbi SEC-frissítését követték, amely a következő megjegyzést tartalmazta:
"2020 augusztusában kaptunk egy előzetes határozattervezetet az Ír Adatvédelmi Bizottságtól (IDPC), amely előzetesen megállapította, hogy a Meta Platforms Ireland által az európai felhasználói adatok tekintetében a szabványos szerződéses záradékokra (SCC) való támaszkodás nem felel meg az általános adatvédelmi rendeletnek (GDPR), és előzetesen javasolta, hogy a felhasználói adatoknak az Európai Unióból az Egyesült Államokba történő ilyen jellegű továbbítását ezért fel kell függeszteni. Úgy véljük, hogy ebben a vizsgálatban már 2022 első felében végleges döntés születhet. Ha nem kerül elfogadásra egy új transzatlanti adattovábbítási keretrendszer, és nem tudunk továbbra is az SCC-kre támaszkodni, vagy az Európából az Egyesült Államokba történő adattovábbítás más alternatív módjaira támaszkodni, akkor valószínűleg nem leszünk képesek számos jelentős termékünket és szolgáltatásunkat, köztük a Facebookot és az Instagramot, Európában kínálni, ami jelentősen és hátrányosan befolyásolná üzleti tevékenységünket, pénzügyi helyzetünket és működési eredményeinket."
Ahogy a Meta hangsúlyozta, 2020-ban az Európai Unió adatvédelmi hatósága előzetes döntést hozott, amelyben megtiltotta a vállalatnak, hogy az uniós fogyasztók adatait az Egyesült Államokba küldje. Az utasítást válaszul adták ki az uniós tisztviselők növekvő aggodalmára az amerikai kormányzat lehetséges kémkedési technikái miatt. Ebben az esetben a potenciális fenyegetés konkrétumai nem kerültek nyilvánosságra.
A következő hónapokban hivatalos ítélet születhet az ügyben, ami arra kényszeríti a Metát, hogy újragondolja, hogyan kezeli a felhasználói adatokat, legalábbis elméletben. Ennek eredményeképpen lehetséges, hogy a Facebook és az Instagram eltávolításra kerül a régióból.
Ez nyilvánvalóan nagy lépés lenne, és úgy tűnik, hogy ez jelenleg inkább csak egy show, mint valami, amit a Meta ténylegesen végre is fog hajtani. A Meta még mindig képes lehet arra, hogy megállapodást kössön a felhasználói adatok továbbításáról, és így továbbra is feldolgozhassa az uniós felhasználói adatokat amerikai adatközpontjaiban. Az is lehet, hogy kénytelen lesz mindent az Unión belül tartani.
Érdemes megjegyezni, hogy a Meta már rendelkezik adatközpontokkal Írországban, Svédországban és Dániában, és nemrég kérelmezte egy másik hollandiai adatközpont létrehozását is. Tehát nem teljesen kizárt, hogy a Meta szükség esetén igazodni tudna bármilyen ilyen jellegű korlátozáshoz. Ez azonban jelentős feladat lenne, és korlátozhatná a felhasználói adatok elemzését egy olyan időszakban, amikor a Meta már most is kapacitásproblémákkal küzd az Apple iOS 14 megjelenése miatt.
A Facebook és az Instagram teljes leállítása az EU-ban azonban valószínűtlennek tűnik. Csak Európában a Facebooknak 427 millió felhasználója van, és ez volt az egyetlen olyan régió, ahol a legutóbbi negyedévben jelentős növekedés volt tapasztalható. És ebben még az Instagram nincs benne.